• +420 725 419 680 Po-Pá 9-15 h
  • Facebook

Návrat do historie: Móda v době první republiky

5.11.2018, 10:04

Doba meziválečná byla prý jednou z nejlepších etap módy v historii celého odívání. Jaký na to máte názory vy? Chtěli byste si vyzkoušet život v čase minulém a otestovat některé z oblíbených modelů tehdejší doby? Šaty s volánky, drobná kabelka do ruky a perlový náhrdelník pro ženy. Klobouk, vestička pod prodlouženým sakem, zdobené knoflíčky, to je základ, který si móda žádala.

Období po válce přineslo zejména v ženském odívání jednu zásadní změnu. Do tradičního dámského oblečení totiž začaly vstupovat mužské prvky. Tento krok souvisel s prvním vlnou emancipace žen. V době první republiky se stále nosí šaty, ale jejich sukně se neustále nenápadně zkracují. Ženy si začínají oblékat saka, testují kravaty. Kromě toho se ve velkém nosí kalhotové sukně, vznikají i první dámské kalhoty. 

Je zajímavé, že ačkoliv se ženy v módě začínají ztotožňovat s muži, stále mají za cíl podporovat své přednosti. Právě z tohoto důvodu ženy dbají na zachování prezentace štíhlého pasu. Kromě něj mají potřebu dát vyniknout svým ňadrům. Vzhledem k tomu, že korzety již ztrácejí na oblíbenosti, je třeba vyvinout jinou pomůcku. Asi tušíte správně, ve dvacátých letech začínají vznikat první podprsenky. S nápadem tohoto spodního prádla přišel Paul Poiret, který se následně postaral o jejich velkou propagaci. 

Asi byste předpokládali, že sukně se zkracovaly i v letech třicátých nebo alespoň zůstávaly při stejných délkách. Opak je pravdou. Pozdější věk přinesl naopak zpětné prodloužení sukní a šatů, což se dodnes pokládá za velký módní úpadek. Návrháři jsou si jisti, že návrat k dřívějším ideálům zapříčinila hospodářská krize, kvůli které se na nošení krátkých sukní zapomnělo téměř ze dne na den. 

Třicátá léta však jednu změnu přinesla. Začal se šít takový oděv, který bylo možné doplňovat různými detaily. Dámy měly v zásobě několik drahých stuh na šaty, nosily barevné kabelky. Korzety nebo případné topy doplňovaly o speciální límečky, využívaly taky dámské vestičky, které obohatily každý outfit. 

Módní dámské perleťové psaníčko zlatorůžové - Delami V437

Kapitolu samu o sobě tvoří taky doplňky. Velkou roli hrály barevné klobouky, které byly zdobeny květinami, pavími péry, perlami a dalšími dekoracemi. S přibývajícími léty se postupně zmenšovala jejich krempa. Prvorepubliková kabelka se držela spíše minimalistického stylu, obvykle se nosila zavěšená na zápěstí a byla pošitá krajkou. Ve třicátých létech se začala nosit nám již dobře známá psaníčka. Již tehdy měly tyto doplňky hranatý tvar a nosily se v ruce. Velkou roli zastávaly samotné šperky. Číslem jedna byly perly, na oblíbenosti neztrácely ani drahé kameny. 

Asi jste si všimli, že doposud byla řeč jen o ženách. Pojďme se ještě pozastavit u pánského odívání, které též přineslo pár zvratů. Hlavní změnou je asi to, že mužská móda začíná ztrácet na formálnosti. Zejména mladší generace preferuje pohodlný oděv. Límec u košile se začal šít z měkkého vlákna, obleky se nešily tak na tělo. Jak již bylo řečeno v úvodu, záleželo na detailech. Designéři si zakládaly na zdobených knoflíčkách a připínacích límečkách. Nosily se klobouky, rukavice i kravaty. Zajímavostí byly i pánské kabelky na řetízku. Velkou roli v tomto období zastávají smokingy, které tvoří nepostradatelnou součást pánského formálního oděvu. Nosily se i fraky. 

Hnědá luxusní a kvalitní kožená taška - Sendi Design Hero