• +420 725 419 680 Po-Pá 9-15 h
  • Facebook

2. část: Recenze materiálů kabelek

4.8.2023, 16:34

Recenze: Materiály kabelek aneb.. Jaký materiál vybrat a jak ho udržovat? Kůže, syntetika nebo textil a jak o ně pečovat.

Ptáte se sami na otázky typu: Mám snad dát přednost koženkové kabelce za deštivého počasí nebo si rovnou pořídit další deštník pro svou koženou tašku? Co znamená pojem eko kůže? Můžu prát textilní kabelku? Věříme, že vás napadá mnoho příbuzných dotazů ohledně péče a používání vašich doplňků. Níže se na ty nejpalčivější z nich podíváme zblízka.

Kůže 

Přírodní materiál, který s vámi bude pomalu stárnout, řečeno dramaticky. Pravdou zůstává, že kožené doplňky, ať už opasky, peněženky, batohy nebo i boty užíváním získávají patinu, která dodává na osobitosti každého kousku. Na své ruce použijete krém a s kůží na kabelce to nebude jiné – i ona potřebuje hydrataci. Jakmile si tuto skutečnost uvědomíte (a začnete se ji i řídit), výrazně tím prodloužíte životnost vybraného doplňku.

Kůže se obecně doporučuje ošetřit neutrálním voskem na kůži 4x za rok (krém si ponechte pro své ruce). Díky tomuto jednoduchému pravidlu bude hydratovaná a udrží si svěží vzhled. Kožené kousky si člověk pořizuje u nadčasových nebo osobitých produktů, kdy má zájem je využívat i několik sezón. Přesto se nemusí obávat nudnosti nebo fádního vzhledu.

A jak je to s deštěm?

Mnoho lidí se o své kožené doplňky strachuje (tuto starostlivost oceňujeme), nicméně je zapotřebí si uvědomit, že kůže je přírodní produkt a má svá specifika.

U tohoto materiálu vám nedokáže nikdo zaručit 100% voděodolnost. Pokud jste měli ve zvyku kabelku impregnovat pomocí spreje, raději zadržte a zpozorněte.
Kůži je dobré ošetřit voskem, který je k tomu určený. Ideálně před prvním použitím - nošením, dále pak pravidelně během roku, jak jsme již zmínili. Produkty z kůže samy o sobě poměrně dobře reagují na krátké vystavení deště, dlouhodobé vystavení vydatnému mokru ale může promočit materiál skrz.

Proto svůj doplněk impregnujte a pečujte o něj, zvýšíte tak jeho životnost a možnost těšit se z něj déle! 

Syntetická kůže/koženka/eko kůže

… řeč je o jednom a tom samém. Netoxický polyuretan na textilním podkladu, který bývá od kůže mnohdy k nerozeznání.

Proč je koženka tak rozšířená? Na výběr můžete mít všechny myslitelné odstíny a její pořizovací cena je většinou o polovinu nižší než je tomu u kůže, proto je ideální jako sezónní doplněk, který často obměňujete. Má dobrou prodyšnost a je snadnější pro údržbu, na druhou stranu ji můžete snadno opotřebit. I přesto všechno je ale zapotřebí řídit se jednoduchými pravidly pro prodloužení její životnosti.

Koženku ošetřete sprejem určeným pro tento materiál.
Pokud ji potřebujete očistit, navlhčete hadřík v roztoku mýdla nebo tekutého pracího prášku s neutrálním PH (roztok nanášejte pouze pomocí hadříku, ne rovnou na materiál, ne pomocí hrubých houbiček).
Nepoužívejte vlhčené ubrousky, čistící/impregnační prostředky na kůži a vyhnete se poškození tohoto materiálu.

Textilní doplňky

Pokud zvažujete pořízení textilní tašky nebo batohu s pocitem, že údržba bude spočívat v hození doplňku do pračky, zklameme vás. Textilní produkty jsou praktické kousky, které vypadají skvěle, údržba je velmi jednoduchá, ale pračce a sušičce se vyhnete obloukem, pokud si je nechcete ihned poškodit. 
Takže jak na to?

Jednoduše – neprat. Údržba je podobná jako u syntetiky. Stačí vám vlhčený hadřík namočený v mýdle s neutrálním PH (nepoužívejte houby s drsným povrchem nebo saponáty, poškodili byste si vlákna na materiálu). Očištěný kousek sušte na pokojové teplotě (radiátor vám může poškodit vlákna nebo je i rovnou opálit). Jakmile je doplněk vysušený, doporučujeme okamžitou impregnaci.

Díky těmto univerzálním postupům můžete výrazně prodloužit životnost a osvěžit vzhled vašich doplňků.

Tip. ☞ Ke každé objednávce na našem e-shopu vám zdarma přibalíme i menší tahák se základními informacemi ohledně péče a údržby tak, abyste měli podstatné údaje snadno k dispozici. ☺